Obec Kravaře, okres Česká Lípa | U nás je taky hezky


  Aktualita - Cvičení

Členové jednotky SDH obce Kravaře absolvovali v sobotu 8.10. 2016 od 7:30 do 19:30 náročné cvičení v podmínkách reálného terénu a maximálně napodobených modelových situací v areálu letního tábora Stvolínky. Ráno jsme začali s lezeckým výcvikem. Jasně jsem řekl: ,,K tomu aby jste nezůstali v ohni, potřebujete znát čtyři základní uzle k sebezáchraně!"

Dopoledne jsme cvičili z jiného soudku. Na lesního dělníka spadl strom. Výkon který podalo družstvo ve složení Šimonek Jarda, Provazník Radek, Šena Pavel a Říha Stanislav byl více než excelentní. Před dvanáctou vyjíždělo druhé družstvo k pádu amatérského lezce ze skalní stěny. Hoši se ke zraněnému museli slanit a zastabililizovat jeho základní životní funkce s ohledem na zranění páteře.

Po výborném gulášku začaly dopravní nehody. Vozidlo havarovalo a zůstalo na boku, uvnitř se nacházela těhotná, těžce zraněná žena s mužem. Prvnímu družstvu se podařilo z vozidla vytáhnout zraněné a to bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení rozbitým oknem kufru. Druhé družstvo mělo velmi podobný scénář a taktéž si s ním poradilo velmi dobře.

Po krátké svačině začala část OHEŇ. Ve scénáři byl nahlášen požár lesa v nepřístupném terénu s dvacetimetrovým převýšením. ,,Chlapi čtyři B, rodělovač a oba proudy půjdou dvě C!" křičel velitel zásahu. ,,Doplňovat nás bude druhé družstvo, které u místního rybníku zřídilo čerpací stanoviště."

Poslední částí jsme si vystřihli kompletní požární útok na úplně vykouřený členitý dvoupodlažní objekt LIPTOV 1 s celkem 16ti pokoji a čtyřmi toaletami. Jednalo se o třešinku na dortu. Extrém, který vyžaduje maximální psychickou i fyzickou odolnost. Uvnitř byla zraněná osoba. Od příjezdu jednotky do zachrany figuranta uběhly 4 minuty a 20 vteřin!!! A teď po lopatě, vezměte výstroj, dýchací přístroj, masku na obličej, vlezte do objektu, který je členitý a neznáte ho a ještě ke všemu si nevidíte na špičku nosu a jděte hledat pod nátlakem ,,chlapy dělejte je tam už dlouho a musí ven!!" křičel velitel zásahu do radiostanice. Zkrátka 4:20 je výborný čas!

Tímto chci poděkovat všem zúčastněným členům, kteří si ve svém volnu udělali čas a přistoupili k výcviku zodpovědně a vedli si, tak jak si vedli.

Ondřej Říha
velitel jednotky